Svetski dan AIDS okuplja ljude širom sveta sa ciljem podizanja pozornosti u vezi HIV pandemije i demonstrira međunarodnu solidarnost. Ovaj dan predstavlja jedinstvenu priliku da se informiše javnost o aktuelnoj epodemiološkoj situaciji i da podstakne celokupnu zajednicu da svima obezbedi nediskriminatoran u neosuđujući pristup adekvatnim uslugama u domenu prevencije HIV infekcije, kao i terapiji, nezi i podršci za osobe inficirane HIV-om.
Ovogodišnja kampanja u Srbiji se realizuje pod sloganom “Popunimo prazninu u znanju, prevenciji i podršci osobama koje žive sa HIV-om”. Svetski AIDS dan, 1. decembar, prilika je da se iskoristi snaga socijalne promene, pri čemu se u prvi plan stavlju pojedinci sa ciljem popunjavanja prepoznatih praznina u odgovoru na HIV/AIDS.
Očekivani ishodi:
- Popunimo praznine u testiranju na HIV- 19 miliona osoba u svetu koje ne znaju da su inficirane HIV-om mogu dobiti podršku
- Popunimo praznine u lečenju- 35 miliona osoba koje žive sa HIV-om u svetu imaće dostupno lečenje koje znači život
- Popunimo praznine u dostupnosti lekova za decu- svoj deci koja žive sa HIV-om u svetu biće omogućeno lečenje, a ne samo svakom četvrtom detetu kao što je danas
- Popunimo praznine u dostupnosti preventivnih i drugih usluga- sve osobe mogu biti uključene kao deo rešenja
Epidemiološka slika u svetu i Srbiji
Prema procenama UNAIDS-a u svetu je krajem 2013. godine 35 miliona ljudi živelo sa HIV-om što predstavlja značajan porast u odnosu na raniji period. Od početka epidemije oko 78 miliona osoba je inficirano HIV-om, dok je 39 miliona osoba umrlo od AIDS-a.
U 2013. godini 12,9 miliona osoba inficiranih HIV-om imalo je dostupnu antitetrivirusnu terapiju (5,2 miliona u 2009. godini), što predstavlja tek 37% svih osoba koje žive sa HIV-om u svetu (tri od pet osoba inficirane HIV-om nema dostupnu ARV terapiju), dok je samo 24% dece inficirane HIV-om dobijalo lekove koje znače život.
Zabrinjava procena da značajan udeo HIV pozitivnih osoba u svetu ne zna da je inficiran HIV-om, pri čemu se taj procenat od 30% do 50% u region Evrope. Stigma, diskriminacija i socijalna marginalizacija su svakodnevica osoba najteže pogođenih HIV-om.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” od početka epidemije, 1985. godine do danas, U Republici Srbiji registrovano je 3098 osoba inficiranih HIV-om, od kojih je 1727 osoba obolelo, dok je 1067 osoba umro od AIDS-a. Kao i ranijih godina i ove godine seksualni put prenosa je dominantan, posebno nezaštićeni analni odnosi.
U Srbiji trenutno 1931 osoba živi sa HIV-om, a procenjuje se da još oko 1100 osoba u našoj zemlji ne zna da je inficirano HIV-om. Znajući da HIV infekcija može u proseku od 7 do 10 godina proticati bez manifestnih kliničkih znakova i simptoma, jedini način da se HIV infekcija otkrije jeste da se osoba koja je imala neki rizik u prošlosti (npr. usputni seksualni odnos bez kondoma, više seksualnih partnera, nezaštićeni seksualni odnos sa osobom istog ili suprotnog pola nepoznatog HIV statusa, razmena pribora za uzimanje narkotika, tetoviranje ili pirsing nesterilnim priborom i sl.) testira na HIV.